Systemy nadzoru wideo oferują łatwy sposób monitorowania domu lub firmy pod kątem kradzieży lub aktów wandalizmu dzięki kamerom wideo wysokiej jakości CCTV. Rodzaje kamer sprowadzają się do dwóch opcji: przewodowej i bezprzewodowej. W tym artykule skupimy się na instalacji bezprzewodowego systemu nadzoru wideo 2,4 GHz, ponieważ jest on najłatwiejszy do skonfigurowania, zgodny z wytycznymi FCC i jest wyborem dla osób, które nie chcą lub nie mogą poprowadzić kabli do każdej kamery lub używają ukrytych kamer.
Jeśli potrafisz pracować zgodnie z instrukcją, to możesz zainstalować system nadzoru wideo samodzielnie. Możesz też zatrudnić ekipę, specjalizującej się w instalacji monitoringu, która zrobi to za Ciebie. Na przykład sprawdzoną przez nas ekipą oferującą montaż monitoringu Kraków jest firma KrakSatMedia. Jeżeli pragniemy samodzielnie zainstalować monitoring warto poznać podstawy bezprzewodowych kamer i cyfrowych systemów nagrywania wideo. Dodatkowo pomoże nam konfiguracja sprzętu przed rozpoczęciem pracy. Szkoda byłoby pracy, gdyby po montażu okazało się, że kamery nie rejestrują obrazu.

kamery do monitoringu
kamery do monitoringu

Samodzielna instalacja monitoringu

Dużą zaletą bezprzewodowych kamer wideo w przewodowej kamerze wideo jest to, że można je umieścić (oczywiście zależnie od modelu) w odległości nawet do 2000 metrów od odbiornika. Będziesz musiał kupić dużo drogiego kabla i schować go wewnątrz ścian (co jest kosztowne, jeśli kogoś zatrudnisz). Jeżeli tylko dysponujesz czasem, powinieneś sobie poradzić samemu. Na YouTube istnieje wiele poradników How To Do IT lub Do It by Yourself.

Jak się zabrać do montażu monitoringu?

Bezprzewodowy system monitoringu wymaga wielu elementów, a każdy z nich musi być poprawnie skonfigurowany. Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, to określić, gdzie umieścisz swoje kamery. Jeśli są to kamery kopułkowe lub kuliste, warto rozważyć instalację kamery z przodu i tyłu budynku. Inne obszary to kuchnia, okna boczne, klatka schodowa lub sypialnia, a także biuro w przypadku firmy. Często spotykany jest zestaw z czterema kamerami, ale są również ośmioma, szesnastoma i trzydziesto-dwoma kamerami dla większych potrzeb, jednak coraz więcej firm oferuje spersonalizowane zestawy z dokładnie taką ilością kamer, jaka nas interesuje. Wymaga to jednak trochę więcej zabawy, zarówno przy konfiguracji, jak i montażu, ponieważ trzeba dostosować długość kabli i wszystko odpowiednio podłączyć…

Instalacja monitoringu krok po kroku

Ustaw soczewkę kamery na obiekcie, który chcesz objąć monitoringiem wizyjnym. Prostymi wkrętami zamontuj kamerę na suficie lub ścianie. Niektóre kamery kopułowe montuje się jak czujniki dymu: kamerę przekręcamy na wsporniku. Inne wymagają, aby kopuła została zdjęta jako pierwsza, a następnie montujemy kamerę pod sufitem lub na ścianie.
Możesz wrócić później, aby dostosować położenie lub obiektyw kamery, którą właśnie zainstalowałeś. Jeśli zamierzasz korzystać z nich w nocy, potrzebujesz aparatu o słabym świetle lub noktowizyjnego, który ma szereg czujników podczerwieni wokół soczewki, aby oświetlić ciemny obszar. Jeśli nagrywasz w oświetlonych obszarach, nie potrzebujesz funkcji podczerwieni, ponieważ zwiększa ona koszt aparatu.

montaż monitoringu
montaż monitoringu

Instalacja monitoringu – jak rozmieścić kamery?

Niektórzy umieszczają kamery wewnątrz zabawek lub lalek, żeby nie rzucały się w oczy, kiedy będą zmieszane z innymi zabawkami w pokoju dziecka.  Jeśli kamery są ukryte w obiektach codziennego użytku, musisz się zastanowić jak je rozmieścić. Kamery łączą się z komputerem sterującym (serwerem), który znajduje się wewnątrz budynku – przeważnie w zamkniętym pomieszczeniu.

Nie masz pomysłów jak rozmieścić kamery?

Znak wyjścia lub lampy oświetlenia awaryjnego przeważnie umieszczone są w pobliżu wyjść z budynku. Ukryta kamera w temperówce lub niszczarce sprawdzi się świetnie w biurze lub firmie. Kolejnym krokiem jest decyzja, gdzie umieścić swój sprzęt rejestrujący. Bez względu na to, czy jest to system nadzoru oparty na komputerze PC, rejestrator DVR, VHS, czy tylko serwer i monitor, musisz znaleźć biuro lub pomieszczenie, aby skonfigurować go zgodnie z instrukcjami producenta. W przypadku kamer bezprzewodowych po skonfigurowaniu i uruchomieniu należy ustawić odbiorniki, które odbierają sygnał wideo 2,4 GHz z nadajnika znajdującego się wewnątrz kamery. Można albo ustawić jeden odbiornik dla każdej kamery lub podłączyć cztery kamery do jednego odbiornika lecz wtedy będziesz musiał przełączać się pomiędzy poszczególnymi obrazami z kamery; niestety nie można podzielić go na cztery widoki na tym samym monitorze. Potrzebujesz czterech odbiorników, jeśli chcesz podzielić ekran na 4 ćwiartki.

Jak skonfigurować instalację monitoringu?

Podłącz każdy odbiornik do wejść wideo komputera czy magnetowidu i włącz je; powinieneś mieć kanał wideo z każdej kamery. Jeśli nie, upewnij się, że baterie w nadajnikach w poszczególnych kamerach są świeże lub czy nie przekroczyłeś zalecanej odległości od nadajnika kamery do odbiornik. Po uzyskaniu obrazu wideo wróć i dostosuj każdą kamerę, aby wskazać dokładnie to, co potrzebujesz nagrywać, a jeśli to konieczne, zmień dowolny obiektyw lub dostosuj ostrość. Powinieneś mieć wyraźny sygnał z każdej kamery i możesz spróbować nagrać je na płytę lub kasetę. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta i powinno wszystko być OKEJ.
Spróbuj nagrać 5-10 minut, następnie zatrzymaj nagrywanie i przeglądnij wideo za pomocą oprogramowania. Następnie spróbuj nagrać dysk zgodnie z instrukcjami i sprawdź, czy dysk odtwarza się poprawnie na komputerze.

monitoring
monitoring

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *