Musashi był Japońskim artystą. Malował, pisał wiersze, był rzemieślnikiem. Ale miał też drugie oblicze. Potrafił walczyć. Ale nie byle jak…

Musashi był szermierzem – był mistrzem w tej dziedzinie!

Przyjęło się, że Musashi Miyamoto jest twórcą Niten’ichi-ryū – stylu walki daishō (na dwa miecze), ale o tym przeczytacie w osobnym wpisie.

Urodził się w roku 1582 lub 1584 (jest wiele źródeł na ten temat i ciężko jest jednoznacznie stwierdzić), zmarł w 1645 r. Już wieku 13 lat wygrał pierwszą walkę. Przez cały okres jego życia udokumentowano ponad 60 pojedynków. Wygrał wszystkie z nich. Musashi nie przegrał z ani jednym szermierzem! Niten – takie buddyjskie imię zyskał po śmierci.

Jacy są najważniejsi wrogowie, z jakimi zmierzył się Musashi?

  • Kihei Armia. Podobnie jak Musashi, Kihei był mistrzem szermierki. Znakomicie władał również mieczem.
  • Kojirō Sasaki. Inicjator walki z Musashim. Oślepiony przez słońce przegrał walkę. Zginął od ciosu bokkenem (drewnianego mieczu służącego do ćwiczeń o kształcie katany).
  • Hanshichirō Yoshioka. Najmłodszy przedstawiciel rodu Yoshioka. Również zainicjował tę walkę. Zginął od jednego ciosu, którym Musashi rozciął mu głowę na pół.
  • Denshichirō Yoshioka. Starszy brat Hanshichirō. Chciał pomścić brata, jednak Musashi powalił go już podczas pierwszego ciosu.
  • Seijirō Yoshioka. Co prawda nie zginął podczas walki, ale ze wstydu pozbył się swojej chongoyamy (samurajskiego koka), po czym się zaszył.
  • Gonnosuke Musō. Chodzą pogłoski, że Musashi Miyamoto przegrał z nim drugą walkę. Gonnosuke miał posłużyć się w niej Jō (dopracowanym kijem, którym walczył z Musashim po raz pierwszy).4

Postać Musashiego Miyamoto we współczesnych grach wideo, anime oraz mandze.

Ciekawostką jest, że postać Musashiego widnieje w grach Samurai Warriors 2 oraz Yakuza: Kenzan, w której jest głównym bohaterem. Prawdopodobnie postać Yasuo – bohatera w League of Legends – kreowano na wzór Musashiego.


Musashi Miyamoto
Musashi Miyamoto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *