Księga Pięciu Kręgów – dzieło autorstwa Musashiego Miayomoto, japońskiego samuraja, który swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim swoim umiejętnością walki na miecze – ponoć nigdy nie przegrał żadnej walki, a stoczył ich ponad 60 (choć niektórzy twierdzą, że jest to nieprawda i raz został pokonany). Musashi stworzył nowy styl walki przy użyciu dwóch mieczy, co było nowością w tamtych czasach.  

Wspominając o dziełach Musashiego nie można pominąć “Drogi”, czyli zbioru 21 zasad wywodzących się z buddyzmu, zaskakująco pasujących do realiów dzisiejszego życia. Zwój ten (bo nazwa książka niezbyt pasuje) pomoże nam odzyskać egzystencjalny spokój, poprzez np. ignorowanie takich rzeczy, jak pożądanie. Jest to tytuł “must have” w dzisiejszym wyścigu szczurów. 

rio lecatompessy cJWJgTrFgQA unsplash
Samuraj

Księga pięciu kręgów – o czym jest? 

Pierwszy raz można było ją przeczytać już w 1645. W jej skład wchodzi 5 rozdziałów (zwojów),a do każdego jest przypisany żywioł: 

  • Pierwszy krąg – Ziemia – tutaj znajdziemy wstęp i definicje, 
  • Drugi krąg – Woda – tutaj Musashi opisuje swój styl walki, 
  • Trzeci krąg – Ogień – znajdziemy tu opis zdominowania przeciwnika w walce, oraz znalezienie dobrego momentu ataku, 
  • Czwarty krąg – Wiatr – Musashi opisuje i krytykuje tutaj inne szkoły szermierskie, 
  • Piąty krąg – Pustka – tutaj znajdziemy wstęp do filozofii Musashiego, z której rozwinięciem można się zapoznać w „Drodze”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *