Wspaniały samuraj żyjący w XVI i XVII wieku, Musashi Miyamoto, swoją popularność zyskał głównie dzięki dwóm rzeczom: nigdy nie przegrał żadnego pojedynku (prawdopodobnie), a stoczył ich ponad 60. Napisał również “Drogę”, czyli zbiór zasad, którymi kierował się w życiu Musashi Miyamoto bazujący na dorobku buddyjskich mnichów. Zawarł w nim 21 zasad, dzięki którym odzyskanie spokoju i szczęścia w dzisiejszym świecie będzie dużo łatwiejsze. Dzięki temu, że wywodzą się one z filozofii buddyjskiej ich wartości nie dość, że nie zmalały, to jeszcze stały się jeszcze bardziej aktualne. Więcej na temat Musashiego przeczytacie we wpisie kim był Musashi Miyamoto.

Musashi Miyamoto radzi: pozbądź się przeszłości 

Wielu ludzi twierdzi, że przeszłość jest przydatna, ponieważ można się na jej podstawie nauczyć jak uniknąć powtarzania wielu błędów. I na tym kończy się jej rola. Nie rozpamiętujmy przeszłości, traktujmy ją z dystansem. Przeszłość ma jedną znaczącą cechę, mianowicie jest niezmienna i nieosiągalna dla człowieka; możemy jedynie badać ją, ale ingerowanie jest już niestety poza naszym zasięgiem. Pozbądź się także wszelakich pamiątek. Jeśli nie mają one żadnej wartości poza przypominaniem, że coś kiedyś było i minęło, to po co je trzymać? To samo tyczy się wszelakich zbędnych rzeczy, które buddyści w imię minimalizmu starają się wyzbyć z swojego życia. Przedmioty te jedynie rozpraszają zamiast pomagać skupić się na teraźniejszości. 

deniz altindas t1XLQvDqt 4 unsplash
Harmonijna pewność siebie i wiara w własne siły

Musashi Miyamoto – pewność siebie i zabobony 

Opinia publiczna jest ważna, wszak to od niej kiedyś zależało, czy przeżyjemy czy nie. Ale te czasy minęły. Teraz należy postępować inaczej. Wsłuchaj się w to, co ludzie mówią. Kto wie, może dowiesz się czegoś nowego, czegoś, co odmieni twoje życie na dobre? Ale z całą pewnością zachowaj dystans. Odstępując od założonych norm możesz zostać uznany za kogoś dziwnego, ale nie należy się tym przejmować – wszak w świecie wariatów tylko wariaci są normalni. Słuchaj, analizuj, ale niech to będzie wykonywane z należytym dystansem w imię wyżej wspomnianej zasady. Nie słuchaj zabobonów – to ślepo wysunięte wnioski, jakoby korelacja równała się przyczynowości, a tak zazwyczaj nie jest.  

Ufaj samemu sobie, jesteś jedyną istotą, którą w pełni znasz i której myśli znasz. Uwierz w siebie, podejmuj działania, w których możesz ucierpieć. Jeśli masz już komuś ufać bezgranicznie to sobie – nie podejmiesz wszak działań, na których sam stracisz nic przy tym nie zyskując. 

Musashi Miyamoto i broń 

Musashi Miyamoto żył w odległych czasach i zasada brzmiąca by nie używać broni jako ozdoby a jako narzędzia wydaje się nieaktualna. Możemy ją jednak zinterpretować inaczej: jako wspomniane wcześniej postawienie minimalizmu na piedestale naszych wartości, którymi kierujemy się w naszym bycie zwanym życiem. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *