Wstydliwy temat wrastających paznokci u stóp staje się coraz częstszym problemem, z którym zakłopotani klienci przychodzą do gabinetów podologicznych. Spowodowana najczęściej zaniedbaniem higieny dolegliwość jest naprawdę bolesna i uciążliwa w codziennym życiu, dlatego warto wybrać się do specjalisty, który prawidłowo wyleczy schorzenie.

Dlaczego paznokcie wrastają? Czyli powszechne przyczyny wrastających paznokci…

Zapominanie o regularnym skracaniu paznokcia lub jego nieprawidłowe wykonanie to nie jedyne powody prowadzące do wrastania paznokcia w skórę najczęściej dużego palca u stopy. Ciekawostką jest, że tak naprawdę mało kto wie, że duży palec u stopy nazywa się… po prostu „paluch„. Równie częstą przyczyną dolegliwości zwłaszcza u Pań jest nieodpowiednio dopasowane obuwie ze zbyt wąskim szpicem. Częstymi pacjentami są również osoby z nadwagą lub kobiety w ciąży, u których nagła zmiana masy ciała spowodowała deformację paznokcia lub zaburzyła jego regularny wzrost. Sam kształt płytki oraz cała budowa paznokcia również może prowadzić do takiej dolegliwości.

Panie, panowie, dzieci – problem, który może dotyczyć nas wszystkich

Dolegliwość jaką jest wrastający paznokieć pojawia się zarówno u dzieci jak również u dorosłych. Dzieci są narażone ze względu na fakt, że same zapominają o regularnym obcinaniu paznokci i nie zdają sobie sprawy z konsekwencji takiego działania. Tutaj odpowiedzialność spoczywa na rodzicach, którzy powinni zadbać o to przy higienie swoich pociech. Problem ten dotyczy również osób dorosłych, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Panie są narażone ze względu na fakt codziennego chodzenia w szpilkach, które są zakończone „do szpica”. Wystarczy kilka dni nieuwagi i konsekwencję mogą być bardzo bolesne. Panowie natomiast często chodząc w zbyt luźnym obuwiu również są narażeni, zwłaszcza gdy zapominają o systematycznym obcinaniu paznokci u stóp.

Pierwsze oznaki wrastającego paznokcia do skóry palca u stopy

Pierwszą wskazówką może okazać się dyskomfort, jaki pojawia się przy chodzeniu. W momencie nasikania przodem stopy o podłogę może pojawić się ból znajdujący swoje źródło w okolicy jednego z placów stopy. Dyskomfort jest tym większy im węższy jest szpic buta. Następnie pojawia się zaczerwienienie w miejscu, gdzie paznokieć napiera na skórę coraz mocniej. Jeśli w tym czasie nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, paznokieć zacznie wrastać w skórę. Pojawi się wówczas rana, a ból będzie dużo bardziej intensywny niż na początku. W takim momencie większość pacjentów zgłasza się do specjalisty o pomoc. Są jednak osoby, które pomimo powyższych objawów wciąż nie reagują. W takiej sytuacji ból będzie się nasilał coraz bardziej, a dodatkowo w miejscu rany zacznie się pojawiać ropa.

Wizyta u podologa i pytanie: Co teraz? Czy można wyleczyć dolegliwość wrastającego paznokcia bez zabiegu chirurgicznego?

Zabieg chirurgiczny usuwający płytkę paznokcia w całości lub częściowo to ostateczność, jakiej muszą poddać się osoby zmagające się z problemem wrastającego paznokcia. Jak go więc wyleczyć? W przypadku takiej dolegliwości należy udać się do specjalisty, który może indywidualnie dobrać sposób leczenia. Jak mówi Pani Justyna Obcieszko – Tarnowski Podolog: „Zazwyczaj decyzja pada na założenie klamry ortonyksyjnej lub tamponady. Metody te w pierwszej kolejności ukoją ból towarzyszący pacjentowi od dłuższego czasu. Następnie przeprowadzone zostanie leczenie oraz zapobieganie powtórzeniu się takiej dolegliwości.”

podolog Tarnów
podolog Tarnów

Join the Conversation

1 Comment

  1. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Niewątpliwie będę rekomendował to miejsce i często odwiedzał by zobaczyć nowe posty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *