Krótki opis Musashiego już za nami: (kto nie widział to linkuję do lektury) Kim był Musashi Miyamoto?. Przeczytacie w nim, że to urodzony prawdopodobnie w 1584 roku japoński Ronin, poeta, malarz i rzemieślnik, zmarły 3 czerwca 1645. W swoim życiu stoczył co najmniej 60 walk, z czego wszystkie (prawdopodobnie) wygrał. Dziś postaramy się rozwinąć nieco tematykę tej niezwykle ciekawej osoby.

Droga Musashiego

Pod koniec swojego samurajskiego życia napisał zwój kaligrafii, który można przetłumaczyć jako „drogę”. Dzieło zawiera 21 reguł dotyczących naszego postępowania i naszych uczuć. Zasady te sprawdzają się także w dzisiejszych czasach, ponieważ wywodzą się z buddyzmu. W dzisiejszym „wyścigu szczurów” możemy czuć nieustanny stres poprzez otaczającą nas zewsząd presję na takie rzeczy, jak zarobek ponad wszystko czy konieczne, niemal przymusowe założenie rodziny.

Droga Musashi Miyamoto
Droga Musashi Miyamoto

Oto 21 zasad, którymi kierował się Musashi Miyamoto

Stosowanie ich powinno przynieść spokój ducha, który w dzisiejszych czasach (i nie tylko) jest wartością nadrzędną, niejednokrotnie dawno utraconą.

 1. Zaakceptuj wszystko takie, jakie jest.
 2. Nie oznacza to, by zrezygnować z prób zmian, zwłaszcza z tych rzeczy, które sprawiają nam przykrość. Samuraj pragnie jedynie zaznaczyć, że nie powinniśmy na siłę wszystkiego zmieniać, ani by złościć się czy smucić ze względu na rzeczy, nad którymi często nie mamy żadnej kontroli. Pasuje tutaj cytat jednego z starożytnych myślicieli (nie przytoczony dosłownie) „Po co mam się martwić rzeczami, na które nie mam wpływu?” Pogódź się z tym, kim jesteś, gdzie mieszkasz, w jakich czasach żyjesz. Złe emocje nic nie zmienią, poza pogorszeniem naszego nastroju.

 3. Niech przyjemność nie będzie głównym celem twoich działań.
 4. Wielu filozofów uważało, że przyjemność jest celem naszego życia, że to ona napędza nas do działania. Natomiast nie Musashi. Dla samuraja pogoń za przyjemnością sprawia, że nie doceniamy otaczającego nas świata, tego co mamy. Przyjemność najprawdopodobniej i tak kiedyś do ciebie przyjdzie, więc nie ma sensu wysilać się w poszukiwanie jej. Skup się na życiu samym w sobie, a docenisz to, co otrzymasz jeszcze bardziej. Dodatkowo odrzucając pogoń za sukcesem nie przywiązujesz się do niego. Zmniejsza to uczucie żalu po przeminięciu szczęścia.

 5. Działaj racjonalnie, zamiast pod wpływem emocji.
 6. Sentymentalizm uniemożliwia trzeźwe spojrzenie na świat. To co odróżnia człowieka od zwierząt to właśnie umiejętność oddzielenia emocji od działania. Zanim wykonasz ruch weź głęboki oddech i policz do 20. Możesz też nazwać emocję jaką aktualnie czujesz. Jeśli jest negatywna pomoże to zmniejszyć stopień jej odczuwania nawet o 55%. Jednak nie odcinaj się całkowicie od emocji. To one definiują człowieka, są nieodłącznym elementem naszego społeczeństwa jak i nas samych. Po prostu ogranicz ich wpływ na twoje działania, zamiast serca wybierz rozum, podczas decyzji patrz w przyszłość, zamiast w dobra aktualne. Zignoruj miłość, szczęście, gniew, nienawiść. Zignoruj zwłaszcza pojedyncze emocje.

 7. Uznaj siebie samego, jako kogoś nieistotnego dla świata.
 8. Odrzuć własną ambicję, swoje ego i stań z boku. Zacznij obserwować. Pomoże to w odrzuceniu chęci zyskania sławy. Zrozum, że w skali świata nikogo nie obchodzą twoje czyny. Nigdy nie pojmiesz chodź części świata; nigdy nie poznasz wszystkich zwyczajów i ludzi. Żyj bez większych oczekiwań od siebie samego. Bombardowanie swojej świadomości ciągłymi zarzutami wynikającymi z własnej „małości” w społeczeństwie nie uczyni ciebie lepszym człowiekiem, nie zmotywuje ciebie do niczego.

 9. Odrzuć wszelkie pragnienia.
 10. Jest to podstawowy postulat buddyzmu. To pragnienia powodują strach przed ich utratą, a bez ich zaspokojenia człowiek zaczyna odczuwać cierpienie. Musashi uważa, że medytacja to dobry sposób na wyzbycie się zbędnych emocji i pragnień. Jest łatwa, można ją praktykować prawie wszędzie oraz medytować może każdy. Wyzbądź się pragnień, bo to one są główną przyczyną zła międzyludzkiego. Gdy poczujesz pragnienie staraj się zamknąć je na kłódkę w swoim sercu. Podobnie jak z emocjami, niech pragnienia nie kierują Twoimi czynami.

 11. Odrzuć żal za czyny, które już dokonałeś.
 12. To co było, zostało spełnione, i nie może być odmienione. tak jak w punkcie pierwszym. Nie martw się tym, na co nie masz wpływu. Zaakceptuj przeszłość, a odnajdziesz drogę do czerpania z niej radości. Każda pozornie zła decyzja pozwala hartować nam naszego własnego ducha. Dodatkowo każdy wybór pozwala nam na poznanie nowych rzeczy czy osób, których nie bylibyśmy w stanie poznać poprzez inną decyzję. Dodatkowo nie wiesz, czy wybrana przez ciebie droga była „tą złą”. Bardzo możliwe, że była to najlepsza decyzja spośród wszystkich dostępnych, a pozytywne efekty zobaczymy za wiele lat, lub nie zobaczymy ich wcale – pozostałe „oferty” od losu mogły mieć przeważającą ilość wad nad pozytywami, których teraz z perspektywy czasu nie dostrzegamy. Jest to jedna z ważniejszych zasad Musashiego obok wyzbycia pragnień i akceptacji świata w swojej aktualnej formie.
Musashi Miyamoto
Musashi Miyamoto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *